FAQ

U preko 20 godina rada u branši upoznali hiljade lica i stekli brojna partnerstva i prijateljstva. Također, naučili smo šta naše klijente najviše zanima u svakoj fazi projekta, te zapamtili koja pitanja nam najčešće postavljaju. Potrudili smo se zapisati ih i ponuditi Vam što bolje odgovore.

Chip tuning je naziv koji se danas najviše koristi a datira iz vremena kada je na automobilima iz devedesetih bilo potrebno zamjeniti čipove na motornoj elektronici ECU da bi se podigla snaga motora. Bilo je potrebno odlemiti čipove iz motornog ECU, staviti ih u programator i pomoću njega pročitati softver koji upravlja motorom. Nakon toga bi se taj softver modifikovao, podigla bi se količina goriva, pritisak turba, paljenje… I upisao u novi (čip) koji bi se vratio u ECU I automobil bi bio čipovan. Tako je nastao naziv čip tuning. I danas se radi na sličan način samo više nije potrebno otvarati ECU i mijenjati čipove jer su današnji ECU-i puno moderniji te je moguće putem specijalnih alata iz njih isčitati softver, modifikovati ga i vratiti u motorni ECU. Ispravniji naziv za pojačavanje snage automobila modifikacijom softvera iz motornog kompjutera ECU je MAPIRANJE. Prilikom mapiranja, softver iz ECU se ubacuje u posebne programe (winols, ECM,swiftec) gdje se modifikuju razni parametri za podizanje snage. Automobili sa unutrašnjim sagorjevanjem koriste fosilna goriva za pogon. Bez zraka nema ni vatre pa je za sagorjevanje tih goriva potreban i zrak. Motori prave mješavinu zraka i goriva u tacnom omjeru (AFR=Air Ratio Fuel) koja se ubrizgava u kompresioni prostor i putem ekspolozije pokreće klipove koji dalje pokreću radilicu i tako nastaje snaga motora. Upravo taj omjer goriva i zraka (AFR) se tokom remapa mora podešavati. Podiže se količina goriva, samim tim i zraka. Kod turbo benzinaca i turbo dizela se povećava pritisak turba. Potrebno je podesiti i paljenje, podignuti tork limitere (limiteri ograničavaju snagu), te jos mnoga podešavanja da bi se pravilno dobila dodatna snaga. Tu moramo spomenuti Dyno – valjke koji su neophodni za pravilan remap. Pomoću valjaka se mjeri snaga prije remapa i moguće je utvrditi da li je automobil u ispravnom stanju, da li posjeduje snagu koju je deklarisao proizvodjač te pristupiti remapu. Tokom remapa ponekad je potrebno napraviti više mjerenja na valjcima da bi izvukli maksimalnu snagu koja je sigurna po automobil. Na kraju se izmjeri snaga nakon remapa, tako da dobijete ispis snage prije i poslije remapa.
Dobijemo dodatnu snagu (konjske snage KS i obrtni moment NM), nižu potrošnju pri normalnoj vožnji te bolji odaziv na papučicu gasa.
Niža potrosnja pri normalnoj vožnji se ostvaruje zato sto je potrebno manje pritiskati papučicu gasa. Pri punom gasu automobil nakon remapa više troši jer nema dodatne snage bez goriva, ali se u prosjeku puno duže vozi normalno nego pri punom gasu pa samim tim imamo manju potrošnju.
Sa stage 1 optimalnim remapom povećava89’+š se snaga I obrtni moment do 30%. Modifikuje se samo softver motorne elektronike u granicama koje je dozvolio proizvođač rezultat toga je bolji odaziv na gas, novo iskustvo vožnje, manja potrošnja pri umjerenoj vožnji te bolje ubrzanje. Za stage 1 remap nije potrebno mjenjati mehaničke komponente.
Pod stage 2 podrazumjeva se otklanjanje DPF filtera kod DIZELA ili katalizatora kod BENZINCA I modifikacija softvera na ovaj način smo u mogućnosti podići snagu do 50%. Poželjno je još staviti sportski filter zraka.
Stage 3 zahtjeva sljedeće mehaničke modifikacije: -Veći ili hibridni turbo -Veće dizne (injektore) -Veći intercooler (IC) -Down pipe (uklanjanje DPF ili katalizatora ili OPF-a) Što se tiče modifikacije softvera potrebno je više mjerenja na DYNO-u I na cesti dok se sve složi da funkcioniše u skladu sa novim mehaničkim komponentama. Mogućnosti stage 3 remapa su i do 100% povećanje konjskih snaga i obrtnog momenta.
Egr je jedan ventil koji služi za recirkulaciju ispušnih plinova. Egr vraća gasove iz auspuha u usisnu granu da bi ih motor ponovo sagorio u tom procesu često se isprlja, začepi ili pokvari tako da je najisplativije da se softverski isključi. Prednosti ovog zahvata su u tome što se usisna grana neće više prljati kao ni ostale komponente u motoru, te u motor neće više ulaziti vreli i čađavi zrak iz auspuha što rezultira i većom snagom.
Dpf je filter koji je postavljen na auspuh dizel motora I služi za sakupljanje čađe. On tako sakuplja čađu nekih 500 do 800km dok se ne napuni. Nakon toga se pokreće regeneracija koja podiže temperature izduvnih gasova u auspuhu i spali nakupljenu čađu u DPF-u te je izbaci u obliku praha na auspuh, čitav process je zamišljen tako da vozilo u gradskim uvjetima zadržava čađu u DPF-u a kada izađe na otvoreni ili autoput pokrene regeneraciju I očisti DPF. Problem nastaje kada se na autu pokvari neka komponenta (dizne, razni senzori, turbina, karike, EGR itd) i zbog toga regeneracija postane neuobicajno učestala što dovede do kvara na DPF-u (potpuno začepljenje) vožnja vozila sa pokvarenim DPF-om uzrokuje dalje niz problema za motor kao sto su kvar na turbini, injektorima, dihtungu izduvne grane itd. Zbog svih navedenih problema najlakši I najjeftiniji zahvat je DPF off. Potrebno je mehanički otvoriti DPF filter, izvaditi saće iz njega, vratiti na auto i softverski ugasiti, to je jedino trajno rješenje problema sa DPF-om.
To je sistem koji ne utiče nikako na rad motora tako da se može isključiti u slučaju kvara. Proizvođač obično zahtjeva da se mjenja komplet rezervoar od ADblue-a zbog kvara recimo nekog senzora taj popravak košta od 1000 eura pa na više, tako da je najisplativije da se taj sistem potpuno isključi.
To je ustvari fabrička turbina koja je modifikovana da izdrži i proizvede veće pritiske zraka. Kućište turbine ostaje isto kao i kod fabričke a mjenja se unutrašnjost, u većini slučajeva usisni propeller. Namjenjena je za stage 3 gdje je potreban veći pritisak turba. Prednost ove turbine je što nisu potrebne mehaničke modifikacije.
Kao i kod motora, i u automatskom mjenjaču postoji kompjuter koji upravlja mjenjačem, dalje kompjuterom upravlja softver koji se može modifikovati. Mogućnosti remapa automatskog mjenjača su sljedece: -Podizanje limitera obrtnog momenta -povećanje pritiska na lamele -Poboljšanje brzine šaltanja u veće brzine i iz većih u manje -Podešavanje launch controla
Ako je na motoru sve ispravno (dizne, turbo sistem, EGR...) auto neće dimiti nakon DPF off zahvata.
DPF samo šteti turbini i kad se skine smanjit će se temperatura i pritisak izduvnih gasova tako da će sama turbina duže trajati.
Klapne na usisnoj grani motora služe za fina podešavanja smjese goriva i zraka. Jako su osjetljive i kvarljive, čak se u nekim slučajevima desi da se odlome mehanički i upadnu u motor. Pošto nemaju nikakvu značajnu funkciju mogu se softverski ugasiti.
To je ustvari cijev koja s postavlja na dizelima umjesto DPF filtera a na benzincima umjesto katalizatora ili OPF filtera. Pošto je izduv već priugušen turbo punjačem, za postizanje boljih performasi požejno je da se postavi downpipe. Nakon postavljanja potrebno je DPF/OPF/katalizator softverski isključiit većinom se koristi kada se koristi stage 2 i stage 3 tuning motora.
Revolucionarni sistem koji je omogućio dizelašima, benzincima i električnim automobilima da imaju V8 i V6 zvuk iz auspuha je Active Sound. Ovaj sistem se sastoji od upravjačke elektronike i generatora zvuka. Radi na sljedeći način: Putem CAN BUS-a modul dobija informaciju od auta koliki su obrtaji motora, procesuira je te pomoću pojačala koje se nalazi u modulu, šalje električni signal u zvučni generator. Zvučni generator proizvodi V8 zvuk koji izlazi kroz rore od auspuha. Uvoznici smo najkvalitetnijeg i najpriznatijeg brenda Activ Sounda na svijetu-CETE automotive. To je Njemački proizvođač koji proizvodi elektronike i kablove za Active Sound a zvučni generator koristi od Njemačke firme EBERSPACHER. Važno je naglasiti da naš sistem koristi zvučnik Njemačke kvalitete, dok ostali sistemi koji se mogu naći na svijetskom tržištu uglavnom koriste Kineske zvučnike. Ugradili smo preko 600 sistema koji se koriste godinama bez reklamacija.
Ključ je jedan od važnijih dijelova automobila, koji služi za zaštitu protiv neovlaštenog korištenja ili krađe automobila te za zaključavanje i otključavanje vrata. Kako su se razvijali automobili tako su se razvijali i auto ključevi. Danas većina automobila koristi pametne (SMART) ključeve. Dovoljno je da Vam je ključ u džepu da možete upaliti automobil. Iako su ključevi današnjice jako komplikovani i složeni, posjedujemo specijalnu opremu pomoću koje možemo kodirati i mehanički narezati ključeve za sve automobile. Koristimo samo najkvalitetnije after market ključeve tako da je kvalitet na najvišem nivou na tržištu. Bilo da Vam je potrebno napraviti rezervni ključ, ili ste izgubili sve ključeve, obratite nam se I mi ćemo riješiti vaš problem.
Neki automobili imaju problema pri paljenju kad je vruć motor. S vremenom komponente stare, slabi akumulator i alnaser, te ne mogu odmah postići dovoljan broj obrtaja koji su potrebni da bi motor startovao. Ovaj problem je moguće riješiti softverski bez skupocjene zamjene nabrojanih komponenti.
To je ustvari način na koji će dizel motor reagovati kada dođe u maximalne obrtaje. Većina serijskih dizel motora će postići maximalan broj obrtaja i na njemu se zaustaviti sve dok vozač ne popusti papučicu gasa. Kod popcorn limitera, pri postizanju maximalnog broja obrtaja, motor ce pucketati kao kod benzinaca. To se postiže prekidom ubrizgavanja goriva pri najvećem broju obrtaja u minuti.
Do nedavno ste pops and bangs mogli čuti samo na super automobilima tj.pucketanje i grgljanje iz auspuha prilikom puštanja gasa. Sada je tu opciju moguće aktivirati na većini benzinskih motora. Kada stisnete gas iz auspuha se čuje lijepi zvuk benzinca, međutim kada pustite gas zvuk nestane. Aktiviranjem ove opcije dobit će te sportski zvuk i prilikom puštanja gasa. Pops and bangs radi tako što se ubrizgava određena količina goriva u auspuh i kada se pusti papučica gasa dešavaju se mini detonacije u samom auspuhu koje proizvode moćni zvuk pucketanja. Pri aktivaciji pops and bangs-a savjetujemo uklanjanje katalizatora.
ECO TUNING Čip tuning kamiona je manje zastupljen u odnosu na tuning automobila ali to ne znači i manje važan. Prilikom tuninga kamiona imamo dvije opcije, ECO i POWER. ECO tuning podrazumjeva modifikaciju softvera koja će dovesti do značajnog smanjenja potrošnje goriva i povećanja obrtnog momenta. U softveru se podešavaju mape za ubrizgavanje goriva, pritisak turba i vrijeme i ugao paljenja tako da ne šteti motoru a smanjuje potrošnju i povećava umjereno snagu. Posjedujemo najsavremeniju opremu za čip tuning kamiona. POWER TUNING Pored ECO tuninga na kamionu možemo uraditi i POWER tuning. Tu se značajno povećavaju obrtni momenti i konjske snage. Rezultat je bolji odaziv na gas, osjetno pojačanje snage i smanjenje potrošnje. Moguće je povećati konjske snage i do dodatnih 100 konja i 250NM obrtnog momenta u zavisnsti od modela i namjene kamiona. Posjedujemo najsavremeniju opremu za čip tuning kamiona. Ako posjedujete kamion i želite da sa lakoćom vuče teške prikolice, obratite nam se i mi ćemo sa zadovoljstvom ispuniti vaše želje. Takođe u mogućnosti smo uraditi sljedeće zahvate na kamionima: DPF off EGR off Adblue off Speed limit off

Još nešto?

Ukoliko smo nešto zaboravili ili Vam neki od odgovora nije bio dovoljno jasan budite slobodni kontkaktirati nas. Vrlo rado ćemo odgovoriti na sva Vaša pitanja. Radujemo se razgovoru i dijeljenju znanja i informacija s Vama!